Porządna lornetka – jak ją odnaleźć?

Porządna lornetka – jak ją odnaleźć?

Wytrzymały osprzęt właściwej jakości posłuży nam przez wiele lat, wobec tego zanim nabyjemy lornetkę warto poświęcić nieco czasu na znalezienie odpowiedniego modelu. W ciągu poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu oraz odstęp źrenicy wyjściowej.

Najważniejsze parametry

Można stwierdzić, iż lornetki to nic innego, jak scalone ze sobą dwie lunety, lecz o jakości obrazu decyduje mnóstwo parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas przedmioty będziemy w stanie dojrzeć. Powinno się jednakże wiedzieć, iż za duże powiększenie przekłada się na obniżenie pola widzenia oraz jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Średnica obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontowej soczewki – im pozostanie większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może w trakcie obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem kluczowej decyzji warto zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań planujemy wykorzystać nasz sprzęt. Trochę innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, zaś innymi te przeznaczone do użytku wieczorową porą oraz w nocy. Jeśli wokół jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o sporym obiektywie, zatem mniejsze rodzaje w zupełności wystarczą do oglądania natury. Amatorzy obserwacji astronomicznych powinni postawić na duże lornetki, które kumulować będą więcej światła. Najwygodniej taki rodzaj zamontować na dodatkowym statywie, co sporo ułatwi użytkowanie.

Cena jest istotna

Dobry osprzęt bywa kosztowny, jednakże jego duża cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać parę dni z zakupem oraz zebrać więcej pieniędzy na wytrzymałą lornetkę docenionego producenta, która posłuży nam do końca życia, aniżeli nabywać kolejne modele niskiej jakości.